Автор Тема: Да даваме ли пари на всеки просяк?  (Прочетена 1069 пъти)

Неактивен alex

• Global Moderator
  • Публикации: 1007
    • Профил
Да даваме ли пари на всеки просяк?
« -: януари 07, 2020, 19:01:24 pm »

Лука 6:30
30 На всеки, който проси от тебе, давай и който вземе нещо твое, не искай да ти го върне.

Исус ни казва да даваме на всеки, който проси от нас. Според вас трябва ли да даваме на всеки просяк?

От доста време размишлявам над този въпрос и не съм много сигурен да ли да давам на всеки. Според мен доста от бедните хора не просят по улиците, а тези които го правят изкарват една добра надница за България. Обаче Господ ни казва да даваме на ВСЕКИ, който проси от нас. Малко съм объркан  :113:. Какво мислите?

Неактивен timo2

• Група християни
  • Публикации: 520
    • Профил
Re: Да даваме ли пари на всеки просяк?
« Отговор #1 -: януари 08, 2020, 17:41:48 pm »

30 На всеки, който проси от тебе, давай и който вземе нещо твое, не искай да ти го върне.

Исус ни казва да даваме на всеки, който проси от нас. Според вас трябва ли да даваме на всеки просяк?

От доста време размишлявам над този въпрос и не съм много сигурен да ли да давам на всеки. Според мен доста от бедните хора не просят по улиците, а тези които го правят изкарват една добра надница за България. Обаче Господ ни казва да даваме на ВСЕКИ, който проси от нас. Малко съм объркан  :113:. Какво мислите?

Съглазен съм със „Словото“ но с известни условия, също от „Словото“. Защото и дявола се възползва от това че се съобразяваме с Божието Слово. Именно с него изкушаваше Иисус в пустинята. Веднъж дадох велосипеда си на един съсед от ромите да иде до бензиностанцията за гориво и още не мога да се оттърва от него и роднините му. Всеки ден висят на вратата ми, да им давам велосипеда, защото просто ги мързи да идат пеш до магазина или на гости на роднините си. От начало давах, докато разбрах че злоупотребяват. Децата ходят да се фукат с колелото ми и да го дават на други деца срещу услуги, и след часове или дни ми го връщат, по някога счупено и спрях да им го давам. По някога съм им услугвал с пари или бомбони на децата и вместо благодарност идват за още а когато им откажа започват да ме ругаят и замерват с камъни смятайки че съм длъжен да давам. Хайде, циганите са така въспитани, но и други се възползват от това че се ръководим от принципа за даването, дори и по някога наричащи себе си братя и сестри в Господа. Няма да давам примери защото ги обичам но вече съобразявам даването си, по някога отказвайки (с любов).

1 Солунци 5:21
Всичко изпитвайте; дръжте доброто.

Филипяни 1:9 И затова се моля, щото любовта ви да бъде все повече и повече изобилно просветена и всячески проницателна,
- Правете на другите това, което искате да правят и на вас!

Неактивен alex

• Global Moderator
    • Профил
« Отговор #2 -: януари 08, 2020, 20:00:29 pm »
Тимо тези, които ги познаваш и си разбрал, че те използват е ясно. Макар, че Бог иска да бъдем милосърдни стих 35 и 36 от долните цитати.

Има просяци които ги изсипват в центровете на по-големите градове за да просят. На края на деня се отчитат на тартора, а те самите получават дребни пари. Има и хора, които са местни и всеки ден си просят на определени места.

От известно време работата ми е свързана с центровете на никои градове и там често срещам просещи хора. Примерно отивам на центъра на Велинград и идва дете да проси без да го познавам иска 50 ст. за хляб. Отивам в Плевен там друг иска стотинки за нещо. В Пазарджик една баба и тя проси стотинки за ядене. Аз съм християнин и не ми е удобна да им кажа нямам пари, защото реално имам и искам да им помогна и почти винаги давам. Но от известно време започнах да си мисля, че е възможно някои от тези просяци да са изкарали повече пари от мен за деня и си мисля няма да им давам повече, те са превърнали просенето в бизнес. И известно време не давах на никой нищо. Но тези стихове ме изобличават:

Лука 6
30 Дай на всеки, който ти поиска; и не изисквай нещата си от този, който ги отнема.
31 И както желаете да правят човеците на вас, така и вие правете на тях.
32 Понеже ако обичате <само> ония, които обичат вас, каква благодарност ви се пада? защото и грешниците обичат ония, които тях обичат.
33 И ако правите добро <само> на ония, които на вас правят добро, каква благодарност ви се пада? защото и грешниците правят същото,
34 И ако заемате <само> на тия, от които се надявате да вземете, каква благодарност ви се пада? защото и грешни на грешни заемат, за да вземат назад равното.
35 Но вие обичайте неприятелите си, правете добро, и заемайте, без да очаквате да приемете назад; и наградата ви ще бъде голяма, и ще бъдете чада на Всевишния; защото Той е благ към неблагодарните и злите.
36 Бъдете [прочее], милосърдни, както и Отец ваш е милосърден.

В стих 30 се казва да даваме на всеки, който ни поиска. Не се казва да даваме на бедните или на гладните.
Мисля да започна пак да давам, ако имам възможност разбира се.

Ако някой мисли, че друго ни казва Библията да сподели.  :110:

Активен Luki

• Група християни
  • Публикации: 181
    • Профил
« Отговор #3 -: януари 09, 2020, 10:56:43 am »
Здравей Алекс,и аз съм се чудел дали трябва да даваме на всеки,примерно ако е пияница и му дам пари за да се налива.
Мисля ,че понякога ни използват,трябва ли да ставаме за изтривалка на някой.
2 солунци:;който не иска да работи,той нито да яде;
Бог да е винаги с теб!

Неактивен alex

• Global Moderator
    • Профил
« Отговор #4 -: януари 09, 2020, 18:59:48 pm »
Здравей Алекс,и аз съм се чудел дали трябва да даваме на всеки,примерно ако е пияница и му дам пари за да се налива.
Мисля ,че понякога ни използват,трябва ли да ставаме за изтривалка на някой.
2 солунци:;който не иска да работи,той нито да яде;
Бог да е винаги с теб!

И аз смятам, че ако здрави хора в трудовоспособна възраст просят, не трябва да ги стимулираме в просенето.
Веднъж една млада циганка дойде да проси на паркинга на Била и я попитах, защо проси, а не работи. Каза ми, че няма работа и затова просела. Обаче аз и казах, къде набират работници да отиде, а тя "не не не искам" и изчезна без да ми иска повече пари.

Неактивен Александър

• Група християни
  • Публикации: 108
    • Профил
« Отговор #5 -: януари 20, 2020, 21:51:17 pm »
   Категорично не давам пари на просяците, защото това не са нуждаещи се.
   Просията е професия за една част от циганите.
   Преди години едно цигане ми поиска пари, защото било гладно. Намирахме се точно пред една фурна до Женския пазар. Аз му казах, че пари няма да получи, но ако е гладно ще му купя каквато иска закуска - баничка, кифла, милинка, кренвиршка. То обаче искаше пари ! Е, пари не видя, нито и закуска, а гладно било. В центъра на Разлог, на площада пред самата община, пък еди млад, здрав и прав мъж, водеше едно дете и искаше пари от хората, защото нямало какво да ядат. Вместо да се хване на работа, а детето да е на училище.
   Хубав пример му се дава, и какъв път ще поеме детето, е почти ясно.
« Последна редакция: януари 20, 2020, 21:52:53 pm от Александър »

Неактивен hristiqnin

• Група християни
  • Публикации: 537
    • Профил
« Отговор #6 -: януари 21, 2020, 19:58:03 pm »
   Категорично не давам пари на просяците, защото това не са нуждаещи се.
   Просията е професия за една част от циганите.
   Преди години едно цигане ми поиска пари, защото било гладно. Намирахме се точно пред една фурна до Женския пазар. Аз му казах, че пари няма да получи, но ако е гладно ще му купя каквато иска закуска - баничка, кифла, милинка, кренвиршка. То обаче искаше пари ! Е, пари не видя, нито и закуска, а гладно било. В центъра на Разлог, на площада пред самата община, пък еди млад, здрав и прав мъж, водеше едно дете и искаше пари от хората, защото нямало какво да ядат. Вместо да се хване на работа, а детето да е на училище.
   Хубав пример му се дава, и какъв път ще поеме детето, е почти ясно.
Здравей,Сашо.Напълно съм съгласен с разсъждениета ти по темата.Смятам,че няма християнин,който да не се е сблъсвал с този проблем.Моето убеждени по въпроса е,че трябва да се постъпва адекватно:в случай,че човекът е в действителна нужда,трябва да му се даде и то с радост,но на професионалните просяци-категорично не.Аз също,когато не съм сигурен за кой вариант става дума,предпочитам да купувам храна,вместо да давам пари и почти винаги си проличава каква е истината.Бог да ни дава мъдрост,за да постъпваме правилно.Амин!
Бог да те благослови и води чрез Духа Си!Амин!

Неактивен green mile

• Група християни
  • Публикации: 528
    • Профил
« Отговор #7 -: януари 22, 2020, 16:27:07 pm »

Категорично съм ЗА даването, точно така,
както самият Бог ни казва.
Той- Бог- никъде не дава подробни ''инструкции''-
как и по какви критеи да даваме.
Бог никога не греши ивинаги говори истината.

Смятам, че винаги можем да   намерим удобен начин да се
оправдаем.

Смятам, че нашето алиби спрямо просещия-
тежи толкова, колкото пред Бог.

Аз давам винаги, когато мога, когато са ме лъгали,
когато много са ме лъгали.И още ме лъжат.

Ако реша да си намеря причини- винаги ще ги намеря.
Но Бог е пределно ясен.

Ако по някакъв начин Божият Дух ме спре, може и да не дам.

Но, принципът на Бог е - дайте-
затова се опитвам да го спазя,
още повече, че в повечето случаи става въпрос за стотинки,
които и колкото реша.

Никой не е гарантиран, че ням да сложи шапка на улицата,
и тогава  ще разбере добре Божията заповед.
Защото наистина никой не знае - дали  няма да бъде на
мястото на просяка.

Дори в молитвата- ''Отче Наш''-
е писано това, и ако имаме други претенции,
би трябвало да не казваме тази молитва от сърцето си.
Али да  и' добавим ревизия.

човек остава отговорен завинаги за това,
което e опитомил...

А.С. Екзюпери, Малкият принц

rachem

Неактивен Александър

• Група християни
    • Профил
« Отговор #8 -: януари 22, 2020, 19:48:45 pm »
Категорично съм ЗА даването, точно така,
както самият Бог ни казва.
Той- Бог- никъде не дава подробни ''инструкции''-
как и по какви критеи да даваме.

Ако по някакъв начин Божият Дух ме спре, може и да не дам.

А дали е Богоугодно да се дават пари на безделници, които не искат да работят ? Например на професиоаналната просякиня, която упоява невръстното си дете с наркотици за да изглежда болно и с него седи на тротоара ? На здравия и правия, който предпочита да проси, но отказва предложената му работа ?
   Нали самото Слово казва, че който не иска да работи, то не трябва и да яде !

P.S.
   Е добре, Божия Дух ме спира и на тези хора не давам.

Неактивен green mile

• Група християни
    • Профил
« Отговор #9 -: януари 22, 2020, 23:59:03 pm »
Искам да кажа нещо честно.
Приемам призива на Бог- ''дайте, ако ви попросят''
като принцип и силно вярвам в него.

Но ще призная, че не на всеки давам, наистина.
Искам да мога да следвам този принцип на Бога.

I thank you - so, so, much, Christiqn, my brother,
and  I have no  words  in my mind- to say- how much you
you  have done with your support.
You do not know, but you did more, than you
can feell, more, than you can imagine,
much more, that you  think to  know.

I thank you.I bless you.
I bless you from the all of my heart.
I thank you.
I thank you.

« Последна редакция: януари 23, 2020, 00:10:09 am от green mile »
което e опитомил...

rachem

Неактивен alex

• Global Moderator
    • Профил
« Отговор #10 -: януари 29, 2020, 19:53:42 pm »
Аз разбирам всички, които мислят, че не трябва да се дава на професионални просяци и аз така мислех, но Бог ни казва да даваме на ВСЕКИ. Не каза
- изследвайте ги, ако наистина са в нужда тогава им давайте милостиня.
На същото място където се казва да даваме на ВСЕКИ, се казва и да даваме на заем без да сме сигурни, че ще си вземем парите обратно:

34 И ако заемате <само> на тия, от които се надявате да вземете, каква благодарност ви се пада? защото и грешни на грешни заемат, за да вземат назад равното.

Ами, ако всички тези просяци са просто част от Божията матрица, която всеки ден тества нашата вяра в Божиите думи и обещания. Защото Бог ни казва, че ако даваме по този начин ще бъдем негови деца:

35 Но вие обичайте неприятелите си, правете добро, и заемайте, без да очаквате да приемете назад; и наградата ви ще бъде голяма, и ще бъдете чада на Всевишния; защото Той е благ към неблагодарните и злите.

П.П.
Нека да бъдем милосърдни, така както нашият Отец е милосърден.

Неактивен timo2

• Група християни
  • Публикации: 520
    • Профил
« Отговор #11 -: януари 29, 2020, 20:47:31 pm »
Аз разбирам всички, които мислят, че не трябва да се дава на професионални просяци и аз така мислех, но Бог ни казва да даваме на ВСЕКИ. Не каза
- изследвайте ги, ако наистина са в нужда тогава им давайте милостиня.
На същото място където се казва да даваме на ВСЕКИ, се казва и да даваме на заем без да сме сигурни, че ще си вземем парите обратно:

Ами, ако всички тези просяци са просто част от Божията матрица, която всеки ден тества нашата вяра в Божиите думи и обещания. Защото Бог ни казва, че ако даваме по този начин ще бъдем негови деца:

П.П.
Нека да бъдем милосърдни, така както нашият Отец е милосърден.

Май си прав. Ние си се ръководим от нашата(човешка) си правда, но тя не винаги съвпада с Божията. Иначе нямаше да има кръстоносни походи и преследване на несъгласните с традиционно установени (по човешки) доктрини, по някога приемани за по-важни от основните библейски истини и т. н..

Притчи 21:2
Всичките пътища на човека са прави в неговите очи, Но Господ претегля сърцата.

Притчи 12:15
Пътят на безумния е прав в неговите очи, А който е мъдър, той слуша съвети.
- Правете на другите това, което искате да правят и на вас!

Активен Luki

• Група християни
  • Публикации: 181
    • Профил
« Отговор #12 -: януари 29, 2020, 21:17:02 pm »
Здравей Алекс,и аз мисля че си прав.Не трябва да разчитаме на парите си,а на Бог,който снабдява нуждите ни.
Само ме тормози една мисъл, да не би като даваме на другите и очакваме от Бог да ни възнагради и по този начин да го изпитваме.

Неактивен Александър

• Група християни
    • Профил
« Отговор #13 -: януари 29, 2020, 22:30:12 pm »
     Явно много християни тълкуват съответните стиховете едно към едно, което е доста неправилно. Освен алегории, в Библията има много неуточнени неща, защото сa ясни по подразбиране. Където се казва "всеки", се има впредвид всеки, който има действителна нужда, а не буквално всеки  просещ.
     Как мислите, ще одобри ГОСПОД даването на пари на млад и здрав циганин, който проси в центъра ?

P.S.
     Оправданието "няма работа", поне за София не важи.

Неактивен green mile

• Група християни
    • Профил
« Отговор #14 -: януари 29, 2020, 23:50:24 pm »
Мисля, че Божият поглед е към състоянието на сърцето ни.
Бог иска да види дали имаме достатъчно съкрушено
сърце, така,щото да изпитаме радост от самото даване.
Даване от сърце винаги носи нещо  на небето.

Разбира се, нямам предвид, да се оставя човек да бъде мамен.
което e опитомил...

rachem