През 1915 г. в Петроград (Петербург) Казимир Малевич представя на изложба картината си "Черен квадрат". Тя е символ на нещо, което никой нищо не може да разбере. Но ето какво е казал той: „
Най-съвършеното произведение на изкуството се явява това, в което няма нито един съществуващ елемент, създаден от Бога”. С тези думи той дава ключа за неговото разбиране – богоборчеството.
За непосветените идеята не е разбираема. Но каква е тази форма, която няма нито една форма на съществуващото? Какво е това съществуващо? Това е Божието творение! Това е въплъщение на Неговата енергия, Неговото слово: "
Да бъде!", което срещаме още в Бит.1:3.
Питагор първи нарича Вселената с думата
„космос”, което означава красота. Още в първата глава на книга Битие от Стария Завет: „И видя Бог всичко, що създаде, и ето, беше твърде добро”. Самият духовен живот е filocalia (любов към красотата) и се състои в аскетиката (възстановяване на първичната красота на човешкия образ в нашето повредено естество). Всичко, което говорим за Бога се отнася до красотата.
А Малевич какво казва, кое се явява висша форма? Художникът Александър Бенуа, съвременник на Малевич, също модернист и изтъкнат художествен критик, разкрива същността на неговия черен квадрат като пише след изложбата следното:
„Черният квадрат” е самоутвърждаването на едно от онези начала, които се именуват като „мерзост на запустението” и които, чрез горделивостта, чрез отстраняването на всичко любовно и нежно, ще отведе всички нас до гибел”. Следователно „
ни една форма на съществуващото” представлява противене срещу Бога, изразено чрез черния квадрат - символ на сатанизма.
Съвременното изкуство е една развлекалка, отвличане на човека от най-главното -
издигане на човека до въплътената Красота – Бога (вж. темата "Християнският култ"). Там, където се прекратява процеса на обръщане на човека към тази красота, която е присъща на образа Божий, там християнството не може да приеме такова изкуство. Там става заробване на човешкия дух, закриването му, угнетяването му, и в крайна сметка развращаването му.
Източници:"О культуре и искусстве" - А.И. Осипов"О культуре, науке и образовании — Осипов А.И."Два пути жизни" — Осипов А.И."Историята като „черен квадрат” - Тони Николов